در دنیای امروز ، می توان گفت یکی از بهترین روشهای ممکن برای برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان داشتن یک وبسایت است . به شرطی که این وبسایت به صورت اصولی طراحی شده باشد . این امر موجب می شود که نه تنها مراحل تولید وبسایت بی دردسر تر طی شود ، بلکه اقبال عمومی بیشتری در بین مشتریان داشت باشد. مراحل متعددی برای یک طراحی وب سایت کامل و حرفه ای و قابل اعتماد  وجود دارد. که در ادامه راجع به این مراحل بحث می کنیم.

مرحله اول : کسب اطلاعات (مهندسی نیاز ها)

این مرحله کاملا مهم است . بهتر است بگوییم مهم ترین مرحله همین مرحله است که  کمک میکند تا از نیازها و اهداف مشتری وشناسایی مخاطبان وسلیقه کاربران موردنظر ، مطلع شویم . در واقع باید بدانیم برای چه کسی و با چه سلیقه ای در حال تلاش هستیم؟

هرچه میزان اطلاعات جمع آوری شده در این مرحله بیشتر باشد ، هم وبسایتی که قرار است طراحی شود پاسخگوی نیازهای بیشتری از مشتری است و هم باعث صرفه جویی در مصرف زمان و منابع می گردد

مرحله دوم : ایده  خلاقانه

این ایده ها برای نظر خواهی به  سفارش دهنده  ارائه می شود . بعد از بازنگری و  تغییرهای ممکن واصلاحات مورد نیاز ، یکی از این ایده ها به تصویب مشتری و طراح می رسد .

یک نکته مهم در این مرحله این است که طراح علاوه بر تلاش برای کسب رضایت مشتری باید مخاطبین نهایی وبسایت را هم مد نظر قرار دهد و ایده ای جذاب و مناسبی  ارائه کند که آنها را برای بازدید از وبسایت مشتاق نماید . در واقع نکته مهم در این زمینه این است که همیشه نباید به فکر یک ایده کاملا جدید باشیم. همین که ایده ما مزیت مهم و قابل ملاحظه ای نسبت به ایده های مشابه داشته باشد مشتری را به سمت وبسایت ما سوق می دهد.

مرحله سوم :  تهیه  پلان کاری

در واقع پلان کاری همان پروسه فکری طراح برای پروژه است . طراح باید مشخص نماید که وبسایت شامل چه بخش هایی است و حتی اطلاعات خلاصه ای از محتوایی که قرار است در هر صفحه از وبسایت قرار بگیرد را نیز تهیه نماید .

 

مرحله چهارم : ایجاد یکWire Frameسطح 1(Low Fidelity Wire Frames)

وایرفریم یک راهنمای تصویری کامل از رابط کاربری وب سایت قبل از شروع طراحی است که چهارچوب بندی کلی سایت را مشخص می کند و در واقع بر روی جایگذاری عناصر طراحی وبسایت تمرکز دارد .

وایرفریم نوع محتوایی که باید در هر صفحه از وبسایت قرار بگیرد را توضیح می دهد و اطلاعاتی را درباره خصوصیات مختلف فراهم می نمایدتا مشخص شود که صفحه ها و عناصر باید چگونه و با چه هدفی در طراحی به کار رود.

توجه: در این مرحله تمرکز بر روی چهارچوب کلی وبسایت ، لایه بندی و ساختار اطلاعاتی آن می باشد و به "جزییات گرافیکی" در این مرحله پرداحته نمی شود .

مرحله پنجم : ایجاد یک Wire Frame سطح 2 (Low Fidelity Wire Frames)

این مرحله به طرح نهایی نزدیک است و جزییات دقیقی را که در مرحله قبل ارائه نشده است را توضیح می دهد . اضافه کردن مواردی مانند لوگو ، محتوای اصلی و حتی رنگ بندی در این مرحله انجام میشود . در این مرحله تعامل سفارش دهنده و طراح وبسایت به بالا ترین حد ممکن می رسد و مواردی را شامل می شود که کاملا به سفارش دهنده وابسته است

.

مرحله ششم:  تکمیل نهایی وب سایت

ایجاد یک وبسایت در این مرحله کامل می شود .با توجه به نوع پروژه ، کدنویسی سمت کلاینت و کدنویسی سمت سرور و پیاده سازی پایگاه داده وبسایت و انجام تنظیمات گرافیکی صفحات ، نوشتن محتوای هر بخش از صفحات وبسایت ، قرار دادن فایل های مد نظر مشتری و …… از جمله کار هایی است که در این بخش انجام می شود .

 

مرحله هفتم : مرحله تست وب سایت

قبل از بارگذاری وبسایت مرحله تست انجام می شود که در صورت وجود اشکال در بارگذاری صفحات ، وجود لینکهای شکسته و احساس نیاز به انجام ویرایش در متون و تنظیمات صفحات سریعا اصلاحات انجام گیرد .

مرحله هفتم : بارگذاری وب سایت

حالا وقت آن رسیده تا وبسایت را با یک دامنه مناسب و روی یک هاست پر سرعت و مطمئن بارگذاری کنیم.

مرحله نهم : آموزش های مورد نیاز برای مشتری در جهت استفاده مطلوب از وب سایت

مرحله دهم : پشتیبانی وب سایت

پشتیبانی از محتوای سایت و اهمیت پشتیبانی و نگهداری سایت به اندازه‌ی اهمیت طراحی سایت است. خدمات پشتیبانی از اخبار و محتوای سایت توسط تیم تاد باعث می شود  سایت شما همواره به روز بوده وهرگز از حالت استاندارد خود خارج نشده و روند عملکرد مطلوب خود را حفظ کند.

البته فراموش نشود که " سئو "مناسب  از هر چیزی در وبسایت ضروری تر است .

زیرا هرچند وبسایت شما خوب طراحی شده باشد، بدون سئو تقریبا هیچ شانسی در برابر ایده های مشابه برای شناخته شدن ندارد.