مدیریت تیم فنی

مسلماً وظایف مدیر یک وب سایت آنقدر زیاد است که نباید خودش وارد مسائل فنی مانند برنامه نویسی و مدیریت سرور باشد. ولی باید نسبت به تمامی مسائل فنی سایت آگاهی کامل داشته باشد.

بنابراین کار مهمی که باید مدیر یک سایت انجام دهد مستند سازی در زمینه مسائل فنی است.

شما به عنوان مدیر یک وب سایت باید به مدیریت شرکت پاسخگو باشید. پس بهترین کار ممکن مستند سازی همه چیز است.

رمز های سایت باید در اختیار افراد محدودی باشد و به صورت گروه بندی و مدیریت شده باشد. برای این کار می‌توانید از نرم افزار http://www.keepassx.org استفاده کنید. این نرم افزار به صورت امن تمامی رمز های شما را به همراه توضیحات مدیریت شده نگه داری می‌کند.

محل نگه داری رمز های سایت نباید ذهن شما باشد. گروه های مختلف را ایجاد کنید و به هر یک از اعضای تیم فنی رمز مناسب خودشان را ارائه کنید.

در گام بعدی مستند سازی باید تمامی کد های نوشته شده در سایت دارای راهنما باشند. باید فرض شما به این باشد که اگر فردی از تیم فنی شما رفت و فرد دیگری آمد با مطالعه مستندات فنی در کوتاهترین زمان ممکن به تیم ملحق شده و کار را آغاز کند.

اگر از CMS استفاده می‌کنید باید مرتب سایت را به آخرین نگارش نرم افزار بروز رسانی کنید. و مسائل امنیتی را همواره چک کنید.


مدیریت تیم تولید محتوا

هر سایتی نیازمند تیم تولید محتوا است. شما به عنوان مدیرسایت باید تیم تولید محتوا را مدیریت کنید.
شما باید تیم تولید محتوا را آموزش دهید و یا به دوره ها آموزشی ارسال کنید تا بتوانند محتوای مورد قبول کاربران را بنویسند.

همان طور که می‌دانید جمله معروفی است که می‌گوید محتوا پادشاه است. بنابراین بخش تولید محتوا کارشان بسیار حساس است.

 

تفکر در زمینه توسعه سایت

شما به عنوان مدیرسایت و فردی که وظیفه اش مدیریت سایت است، باید آینده کسب و کار و رقیبان را بررسی کنید و پیشنهادات مناسب را به مدیران شرکت بدهید.
توجه داشته باشید که شما یکی از افراد مهم و کلیدی هستید که داخل کار های سایت هستید و از همه چیز خبر دارید.

 

برگزاری جلسات داخلی با تیم به صورت منظم

به عنوان مدیرسایت باید هر هفته جلسات داخلی با تیم فنی و تولید محتوای خودتان داشته باشید و نظرات آنان را گرفته مشکلات فعلی را برطرف کنید. از تیم خود گزارش بخواهید از ان‌ها گزارش‌های روزانه و یا هفتگی بخواهید و در جلسات بر روی کار های انجام شده بحث کنید.

 

ایجاد رابط کاربر پسند

شما مدیر وب سایت هستید و بنابراین کاربرانی که وارد سایت شما می‌شوند در حقیقت مهمانان شما هستند. با خودتان همواره فکر کنید که چگونه می‌توانم شرایطی را برای آن‌ها فراهم کنم که از بودن در سایت لذت ببرند.
چگونه آن‌ها را به صفحات دیگر سایتم هدایت کنم. چگونه آن‌ها را راضی کنیم تا عضو سایت ما بشوند و این که چگونه به آن‌ها خدمات و محصولات خودمان را بفروشیم.

شما باید این سؤال‌ها را همواره در ذهن خود و بر روی کاغذ داشته باشید و در جلسات از تیم خودتان بپرسید که چگونه کاربران را در سایت راضی نگه داریم و رابط کاربری بهتری داشته باشیم.

بسیاری از کاربران حتی باید فیلد اضافه ممکن است از خرید منصرف شوند بنابراین شما باید یک سیستم حرفه ای خرید را در سایت داشته باشید تا بتوانید شرایطی را فراهم کنید تا کاربر در کوتاهترین زمان ممکن از سایت خرید کند.

 

معرفی خدمات و محصولات به کاربران

در سایت خودتان باید به خوبی خدمات و محصولات را در دید مشتری قرار دهید.
برای این کار می‌توانید از ویدئو و صوت استفاده کنید تا کاربران با خدمات و محصولات و یا حتی نحوه خرید از سایت شما مطلع شوند.

می‌توانید از محصولات خودتان کاتالوگ‌های الکترونیکی بسازید و آن‌ها را در اختیار کاربران سایت خودتان قرار دهید.

 

جمع آوری اطلاعات مخاطبین سایت

شما باید در سایت خودتان شرایطی را فراهم کنید تا اطلاعات کاربران را جمع آوری کند.

برای این کار می‌توانید از سیستم‌های مدیریت ایمیل استفاده کنید و در ازای ارائه کاتالوگ محصولات و و یا راهنمای خرید یک کالا نام و ایمیل خودشان را به شما بدهند. در این شرایط می‌توانید آن‌ها را با خبرنامه های خودتان به سایت بازگردانید.

شما با روش‌های زیر می‌توانید اطلاعات کاربران را جمع آوری کنید:

    عضویت در سایت
    عضویت در خبرنامه
    ارائه محصول رایگان و دریافت ایمیل
    دریافت تخفیف‌ها در ازای ایمیل
    دریافت موبایل از طریق سامانه های پیامکی

 

تحلیل داده های آماری سایت

یکی از شیرین ترین کارهایی که صاحب سایت انجام می‌دهد مشاهده آمار داده های سایت است.

البته نه این که فقط آمار سایت را مشاهده کنیم. اطلاعاتی که سیستم‌های آماری در اختیار ما قرار می‌دهند مانند نتیجه آمار گیری کشوری است. اینکه که کل بازدید کنندگان ما چه تعدادی هستند زیاد مهم نیست.

مهم این است که بررسی کنیم چرا آن‌ها خرید نمی‌کنند.

 

پشتیبان گیری از محتوای سایت

شما مسئول سایت هستید و باید نسبت به هر اتفاقی در سایت پاسخگو باشید.
بنابراین برای این که جلوی هر نابودی اطلاعات گرفته شود علاوه بر رعایت مسائل فنی باید یک سیستم منظم پشتیبان گیری از سایت خودتان داشته باشید.

نکته مهم این است که اطلاعات پشتیبان گیری نباید در داخل سرور سایت شما قرار داشته باشد. شما باید یک هاست و یا سرور پشتیبان گیری امن داشته باشید. تا در صورت خرابی سرور سایت با بالا آوردن سرور جدید اطلاعات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برگردانید.

 

کاربر ویژه

این یک نکته مهم است که شما باید حتماً به آن توجه داشته باشید و آن هم قرار دادن بخشی از کاربران در بخش ویژه و ارائه خدمات ویژه به آنان است.

وقتی کاربری عضو می‌شود و به جمع کاربران سایت شما می‌پیوندد شما باید خدمات ویژه ای را برای آن‌ها طراحی کنید تا زمانی که وارد می‌شوند مانند یک مهمان VIP با آنان برخورد شود.

در دنیای امروز علمی پدید آمده به نام gamification یا بازی سازی فرایند کسب و کار.

یکی از مهم‌ترین منابع درآمد وب سایت شما می‌تواند از بازی سازی یک فرایند در سایت باشد. فرد وارد سایت آموزشی شده و شروع به گذراندن دوره های آموزشی بکند و شروع به دریافت امتیاز و مدال کند و مدام دوره های آموزشی بیشتر شود. در این شرایط کاربر مدام به سایت سر میزند تا امتیاز بیشتری کسب کند.

همین کار را فروش گاه های اینترنتی معروف برای نقد و بررسی کالا ها در ازای دریافت امتیاز ارائه می‌کنند.

شما باید شرایطی را فراهم کنید تا کاربران مجدداً به سایت برگردند و از خدمات سایت استفاده کنند.

 

جذب ترافیک به سایت

شما به عنوان مدیرسایت باید همواره در جستجوی منابع ترافیک جدید برای سایت خودتان باشید.

باید کاری کنید تا کاربرانی که به دنبال خدمات و محصولات شما هستند به سایت شما هدایت شوند.

مهم‌ترین کار ها برای جذب ترافیک موثر:

    بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو
    فعالیت موثر در شبکه های اجتماعی
    ایمیل مارکتینگ
    بازاریابی ویروسی
    بنرهای تبلیغاتی
    سیستم تبلیغات کلیکی
    خبر گذاری‌ها
    آگهی در سایت‌های مرتبط

 

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، همچنین منتظر شنیدن نظرات و پیشنهادات شما از طریق تلگرام و یا بخش تماس با ما هستیم .